Huvudinnehåll

Biosfärområdet Vattenriket i Kristianstad samarbetar med Danmark för att återväta torvmarker

Uppdaterad

Publicerad

Ett nytt EU-projekt ska minska utsläpp av koldioxid samt bidra till klimatanpassning och ökad biologisk mångfald. Vattenriket har tillsammans med 16 andra aktörer i Skåne, Halland och Själland beviljats projektmedel från Interreg. Tillsammans ska de arbeta för att återväta mer torvjord.

Både Danmark och Sverige är i början av arbetet med återvätning.
–Om vi ska nå upp till målsättningen för hur mycket torvmarks om ska återvätas har vi bara skrapat på ytan hittills, säger Mattis Mattis Vindelman, projektledare Biosfärkontoret.

Därför ser han ett stort värde i projektet där syftet är att deltagarna från de båda länderna ska lära av varandra och samarbeta under lång tid. Projektet pågår i tre år och har en total budget på cirka 3,5 miljoner euro.

Målsättningen är att återväta mer torvmark. Det ska man göra genom att öka kunskap och kompetens bland deltagarna, skapa multifunktionella lösningar som är bra för klimatanpassning, minska utsläppen växthusgaser och gynna biologisk mångfald. Det kommer även att undersökas om solceller kan placeras på återvätt torvmark.

Läs hela nyheten på Vattenrikets webbplats Länk till annan webbplats.