Huvudinnehåll

Vädret ändras – nu behöver jordbruket miljardbelopp för dränering

Uppdaterad

Publicerad

Skördar regnar bort och behovet av dränering av jordbruksmark ökar. Det handlar om miljardbelopp – men frågan är vem som ska betala. Nu kommer kritik mot att regeringen satsar för lite på klimatanpassning och att den enskilda jordbrukaren får betala en för stor andel.

– Man har inte marginalerna att förbereda sig även om man borde, säger Hans-Ola Olsson, jordbrukare i Tanumshede.

Klimatförändringarna gör att behovet av dränering av jordbruksmark ökar. Minst 1,2 miljarder per år – i 25 år. Så mycket beräknar Jordbruksverket att dräneringen kommer att kosta.

En utredning 2018 kom fram till siffran 1 miljard per år, men nu handlar det alltså om mer pengar, bland annat eftersom färre jordbrukare har åtgärdat sina dräneringssystem de senaste åren.

– Skulden har ju inte minskat, den har ju ökat sedan 2018. Det handlar nu om att äta upp det här gapet, alltså underhållsskulden, säger Tomas Johansson, utredare inom vattenhushållning vid Jordbruksverket.

Ta del av hela artikeln på svt.se Länk till annan webbplats.