En halv miljard kronor till kommuner för förebyggande åtgärder mot naturolyckor
Under 2024 fördelade MSB drygt 500 miljoner kronor till kommuner för förebyggande åtgärder mot naturolyckor. Bidrag lämnades till 22 kommuner för sammanlagt 28 åtgärder.
MSB arbetar med att förebygga och mildra effekterna av naturhändelser – främst ras, skred, skogsbrand, storm och översvämning – samt att anpassa samhället till ett förändrat klimat och att skydda samhällsviktig verksamhet. En del i detta arbete är att fördela statsbidrag till kommuner. Intresset från kommunerna att söka bidraget är stort:
– Om vi lägger ihop de medel som behövs för att kunna betala ut bidrag för alla ansökningar som finns inne hos MSB blir det drygt 2,4 miljarder kronor. Jämfört med i fjol vid samma tidpunkt är det en ökning med cirka 400 miljoner kronor och vi vet att många kommuner har stora behov av att vidta åtgärder även kommande år, fortsätter Ida Axelsson Wall.
Naturolyckor som omfattas av bidraget
För att genomföra förebyggande åtgärder mot naturolyckor i områden med befintlig bebyggelse kan kommuner söka statsbidrag hos MSB. De naturolyckor som omfattas är översvämning, ras, skred och erosion. Exempel på åtgärder mot ras, skred och erosion är tryckbankar, spontning och avschaktning av slänter. För att minska konsekvenserna av översvämning kan man bygga vallar, pumpar, fördröjningsmagasin och skyfallsleder. Val av åtgärd varierar från plats till plats.
Bidrag och ansökningsperioder för 2025
Storleken på statsbidraget 2025 är nästan en halv miljard kronor.
Det finns två ansökningsperioder per år. Den första ansökningsperioden pågår mellan 13 januari och 3 mars och den andra perioden öppnar 2 juni och avslutas 1 september.
Läs hela artikeln på MSB:s webbplats Länk till annan webbplats.