Svalt väder hindrade inte försommarens blommor
Blåklockorna tycks ha tvekat lite i det kyliga majvädret, men många andra försommarblommor har slagit ut i full prakt. Det visar årets sammanställning av forskningsprojektet Försommarkollen.
På världsmiljödagen och nationaldagen rapporterade medborgarforskare över hela landet in drygt 6 000 observationer av vanliga försommarblommor.
Forskarna har nu analyserat rapporterna för att undersöka om växternas blomning påverkats av vårens och försommarens väder, samt om skillnader finns i blomningstider jämfört med förr – och om det kan kopplas till klimatförändringar.
I spaningarna ingick blommor som liten blåklocka, liljekonvalj, prästkrage, hägg, rönn och syren. Resultaten visar att liten blåklocka, som visserligen är senblommande, tycks ha tvekat lite extra i år.
– Årets Försommarkoll visar att den precis har börjat blomma i de sydvästligaste delarna av Sverige, vilket visar att försommaren är något senare i år än förra året, som var extremt tidig, säger Mora Aronsson, ordförande i Svenska botaniska föreningen.
Andra senblommande växter som prästkrage och rönn har dock börjat blomma i hela södra Sverige. Liljekonvalj och syren blommar långt upp i Norrland, medan häggens blomning redan är över – utom i de nordligaste fjälltrakterna.
Enligt forskarna har alla arter i dag nått betydligt längre norrut i sin blomning jämfört med för 150 år sedan, se faktaruta. Liljekonvalj, syren och hägg har redan blommat över på platser där de tidigare just börjat slå ut. Prästkrage och rönn, som förr bara blommade på några få platser i södra Sverige i början av juni, har nu börjat blomma långt längre norrut.
Svalt väder hindrade inte försommarens blommor | forskning.se Länk till annan webbplats.