Kortsiktigheten hotar järnvägens säkerhet
Stenraset på Ofotbanen, olyckan i Lissabon och skyfallens påverkan på järnvägen i Örnsköldsvik har återigen satt fokus på säkerheten i järnvägssystemet. Veronica Jägare, verksamhetsledare för Järnvägstekniskt centrum vid Luleå tekniska universitet, varnar för att klimatförändringar, eftersatt underhåll och kortsiktiga upphandlingar gör systemet sårbart.
Vid Luleå tekniska universitet bedrivs omfattande forskning inom drift- och underhållsteknik i nära samarbete med järnvägsindustrin. Arbetet omfattar nya metoder för mätning, övervakning, klimatanpassning och digitalisering. Syftet är att upptäcka fel i tid, planera underhåll mer effektivt och förlänga livslängden på anläggningar.
– Vi måste hitta metoder som gör att infrastrukturen är säker. Spårväxlar är ett bra exempel: med bättre mätningar och övervakning kan de användas längre och fel upptäckas för åtgärder innan något händer, säger Veronica Jägare.
Kortsiktigheten hotar järnvägens säkerhet | Luleå tekniska universitet Länk till annan webbplats.