Huvudinnehåll

Förklara forskning om klimatanpassning på fyra minuter – en rolig utmaning

Uppdaterad

Publicerad

Efter en lång och torr sommar öppnar sig himlen och regnet vräker ner – men vart ska allt ta vägen? Den frågan ligger till grund för Sofia Hallerbäcks forskning om hur städer kan anpassas till ett allt vildare klimat. På fredag tävlar hon i Forskar Grand Prix deltävling i Uppsala, där forskare får fyra minuter på sig att presentera sin forskning på ett begripligt, engagerande och minnesvärt sätt.

– Jag forskar om hur vi kan bygga och planera städer så att de klarar skyfall och samtidigt bidrar till ett rikare stadsliv, säger Sofia Hallerbäck, doktorand i risk- och miljöstudier vid Karlstads universitet.
– Det handlar om att förstå vattnets väg genom staden, och hur våra beslut påverkar både människor och det mer-än-mänskliga – naturen som vi är en del av.

Hennes presentation har titeln Den täta tätorten – vattnets väg i en stad, och tar avstamp i situationer som många känner igen: översvämmade gator, vattenpölar som snabbt växer till sjöar och dagvatten som bär med sig föroreningar.

– Jag är intresserad av hur hållbar klimatanpassning fungerar i praktiken. Vi pratar ofta om naturbaserade lösningar som dagvattenparker, men vad händer när de väl byggs? Vem är de till för, och vilka effekter får de över tid? säger Sofia.
– Jag vill förstå hur sådana lösningar spelar ut i verkligheten – och hur vi kan skapa städer där både människor och natur får plats.

Förklara forskning på fyra minuter – en rolig utmaning | Karlstads universitet Länk till annan webbplats.